Fachowa pomoc w trudnej sytuacji

Jeśli znalazłeś się w położeniu, które wymaga od Ciebie znajomości przepisów bądź wkroczenia na drogę sądową, z pewnością zastanawiasz się skąd czerpać wartościowe wiadomości. W Internecie możesz znaleźć wiele artykułów oraz wpisów na forach, jednak nie zawsze będą stanowiły trafną odpowiedź na Twoje pytania w konkretnej sprawie. W tym przypadku warto zwrócić się po fachową pomoc, aby uzyskać rzetelne i szczegółowe informacje. Udzielić jej może nie tylko radca prawny, ale również adwokat w profesjonalnej kancelarii. Z pewnością zastanawiasz się jednak, ile kosztuje porada prawna – w tym artykule dowiesz się tego.

Najważniejsze informacje

Minimalny koszt usługi uzależniony jest od rozporządzenia ministra sprawiedliwości i obowiązuje zarówno radców prawnych, jak i adwokatów. Przykładowo, minimalna stawka za poradę prawną w przypadku sprawy o naruszenie posiadania to 156zł, a za tę dotyczącą rozwodu kwota wynosi minimum 360zł. Kancelarie nie mogą ustalić kosztu poniżej wyznaczonego minimum, natomiast może on być wyższy. Zazwyczaj prosta odpowiedź na pytanie, na przykład związaną z Kodeksem Pracy kosztuje od 50 do 150zł, a poprowadzenie sprawy rozwodowej nawet do 3000zł. Jeśli zasięgasz opinii, a nie porady, koszty mogą być wyższe (od 100 do 2000 złotych lub więcej), ponieważ sprawa będzie wymagała większego zaangażowania i sprawdzenia większej ilości dokumentów. Wysokość ostatecznej kwoty, którą będziesz musiał zapłacić za poradę prawną tutaj zależy od:

    • trudności sprawy,
    • czasu, który będzie trzeba poświęcić na jej rozpoznanie i prowadzenie (ilość rozpraw),
    • doświadczenia prawnika,
    • renomy kancelarii,
    • lokalizacji (małe lub duże miasto).

Porady online oraz darmowe

Istnieje możliwość skorzystania z usług kancelarii online – bez wychodzenia z domu. Koszty mogą być wtedy niższe, natomiast tylko nieznacznie. Od Ciebie zależy, czy preferujesz kontakt osobisty (gdzie łatwiej będzie Ci dobrze opisać problem), czy wirtualny (gdzie załatwisz sprawę szybciej).

W miastach działają też specjalne punkty, w których możliwe jest uzyskanie bezpłatnej porady prawnej. Z tego rodzaju pomocy mogą skorzystać osoby poniżej 26 roku życia lub powyżej 65 roku, posiadające Kartę Dużej Rodziny czy znajdujące się pod opieką pomocy społecznej.

Jeśli nie spełniasz jednego z tych warunków, będziesz musiał udać się do kancelarii. Tam na pierwszym spotkaniu po przedstawieniu problemu dowiesz się, ile dokładnie będziesz musiał zapłacić za fachowe rozpoznanie sprawy i pomoc (z zachowaniem ustalonych w przepisach kwot minimalnych).