W życiu każdego z nas przynajmniej kilka razy zdarzają się sytuacje, kiedy zachodzi konieczność sporządzenia jakichś ważnych dokumentów bądź rozwiązania sprawy drogą sądową. Czasami też miewamy wątpliwości, jak postąpić w trudnej sytuacji (na przykład finansowej czy zawodowej), aby nie działać niezgodnie z przepisami i nie przysporzyć sobie kłopotów. Warto wtedy poszukać porady prawnej, czyli zwrócić się po pomoc do radcy lub adwokata. Złożenie wizyty w kancelarii może prowadzić do szybszego rozwiązania Twojej sprawy – czy to poprzez podsunięcie wyjścia z danej sytuacji, czy poprzez sporządzenie niezbędnych pism.

Co może zrobić dla Ciebie adwokat lub radca prawny?

Udzielenie porady może być zaledwie początkiem współpracy, ponieważ oczywiście nie jest to jedyna usługa świadczona przez radców i adwokatów. Dalej mogą sporządzić opinie, analizować lub przygotować dokumenty, a także sporządzić pisma skierowane do sądu lub innych instytucji. Oprócz tego, możesz uzyskać pomoc w zakresie reprezentowania przed sądem. Jeśli okaże się, że Twoja sytuacja wymaga więcej uwagi, możesz skorzystać z możliwości dłuższej pomocy z indywidualnym podejściem do sprawy.

Kiedy porada prawna może Ci się przydać?

  • Na przykład przed skierowaniem postępowania do sądu w wybranej sprawie. Być może okaże się, że istnieje inne, prostsze wyjście z sytuacji, które nie będzie wymagało postępowania sądowego. Dzięki temu możesz zyskać szansę zaoszczędzenia nerwów, czasu i pieniędzy.

  • Przy sprawach rodzinnych, takich jak rozwód, ponieważ sprawy rozwodowe zazwyczaj wiążą się z przeorganizowaniem dotychczasowego życia oraz załatwianiem wielu formalności. Możesz potrzebować porady prawnej na przykład w zakresie podziału majątku lub opieki nad dzieckiem.

  • Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub planujesz ją założyć – aby nie zagubić się w “gąszczu” skomplikowanych przepisów. Będąc przedsiębiorcą musisz być świadomy ryzyka, jakie podejmujesz w wielu sytuacjach i stawiać przemyślane kroki. W wielu sytuacjach warto wziąć pod uwagę poradę prawną lub skorzystać z pomocy na przykład w zakresie sporządzania umów.