Adwokat Bydgoszcz - Alimenty


Inne usługi kancelarii
Kancelaria Aleksanda Domka | Bydgoszcz
Alimenty - adwokat Bydgoszcz
Obowiązek alimentacyjny tradycyjnie kojarzy się z matką walczącą w sądzie z byłym mężem o pieniądze na ich wspólne dziecko lub dzieci. Zdarza się, że media wzmacniają ten wizerunek, wspominając dodatkowo o komornikach egzekwujących alimenty od dłużników alimentacyjnych. Faktycznie, ponieważ wciąż polskie sądy częściej zasądzają opiekę nad dzieckiem matce niż ojcu, zwykle to Ci ostatni płacą alimenty na swoje dzieci. Czasem nie płacą – w takich sytuacjach może Państwu pomóc nasz prawnik od alimentów z Bydgoszczy.
Pomimo standardowej praktyki, że alimenty zasądzane są na dzieci, prawo zna dużo więcej sytuacji, w których można wystąpić o alimenty. Są to takie sytuacje, jak:
- alimenty dla dziecka
- alimenty od dziecka
- alimenty dla byłego małżonka
- alimenty od krewnych
Obowiązek alimentacyjny to jedno z najważniejszych zagadnień prawa rodzinnego. Wyraźnie widać, że dotyczy on nie tylko rodziców wobec dzieci, ale również innych członków rodziny, w tym byłych małżonków czy krewnych.
Jeśli zastanawiają się Państwo, kiedy warto zgłosić się do adwokata w sprawie alimentów i jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać lub zmienić wysokość świadczeń, to zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią w Bydgoszczy. Oto, w czym możemy Państwu pomóc:
- Doradztwo prawne – wyjaśnimy przepisy dotyczące obowiązku alimentacyjnego oraz ocenimy Państwa indywidualną sytuację i podpowiemy, jakie mają Państwo możliwości oraz które z nich warto wykorzystać.
- Przygotowanie dokumentów – w Państwa imieniu sporządzimy pozew o alimenty, odpowiemy na pozew, który Państwo otrzymali, napiszemy wniosek o zmianę wysokości świadczeń.
- Reprezentacja przed sądem – jako Państwa pełnomocnik będziemy reprezentować Państwa podczas rozpraw sądowych, negocjacji ugodowych oraz w postępowaniach egzekucyjnych. Będziemy dążyć do uzyskania rozwiązań, które chcą Państwo uzyskać, i zapewnimy, że wszystko odbędzie się zgodnie z prawem, z uwzględnieniem praktyki sądowej.
- Mediacje – nie zawsze w sprawie o alimenty trzeba iść do sądu. Oferujemy Państwu pomoc prawnika od alimentów z Bydgoszczy w osiągnięciu porozumienia między stronami, bez konieczności prowadzenia postępowania sądowego. Mamy w tym doświadczenie.
Choć jesteśmy kancelarią z Bydgoszczy, to sprawy o alimenty prowadzimy na terenie całej Polski. W szczególności zapraszamy Państwa na konsultacje telefoniczne lub online.
Alimenty dla dziecka
“Alimenty na dziecko? Na szczęście niedługo będzie już dorosłe.” – jeśli do tej pory ktoś tak myślał o alimentach dla dziecka, to jest w błędzie. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie uzależnia alimentów na dziecko od jego wieku, ale od możliwości samodzielnego finansowego utrzymania się. Może się tak zdarzyć, że dziecko po ukończeniu 18 czy 19 lat kończy szkołę, rozpoczyna pracę i zaczyna się samo utrzymywać. W praktyce scenariusz najczęściej bywa inny. Dzieci studiują przez długie lata, często potem nie chcą lub nie mogą znaleźć pracy, wiele z nich mieszka z rodzicami aż do przysłowiowej 30-stki.
Czy to oznacza, że rodzice mają obowiązek utrzymywać dorosłe dziecko tak długo, jak długo ono będzie chciało? To tak nie działa. Choć co do zasady rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych wobec dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, to także dziecko ma pewne obowiązki w tym zakresie, zwłaszcza po uzyskaniu pełnoletności.
Jeśli dziecko posiada własny majątek (na przykład zostawione mu przez babcię w spadku mieszkanie, które może wynajmować i czerpać z niego korzyści) i dochody z tego majątku wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania i wychowania dziecka, to rodzice nie muszą utrzymywać finansowo swojej pociechy ani płacić jej alimentów.
Podobnie rodzice zwolnieni są z obowiązku alimentacyjnego wobec pełnoletniego dziecka, jeśli to dziecko wcale nie stara się o pracę lub nie dąży do usamodzielnienia się. Dlatego utrzymywanie 30-latka, który w dodatku nie żyje w niedostatku, nie jest obowiązkiem rodziców. A jeśli to robią – czynią to z własnej woli.
Obowiązek alimentacyjny dotyczy obojga rodziców. Jeśli rodzice dogadują się w kwestii utrzymania dziecka, w zasadzie jego wychowanie i utrzymanie przebiega bezproblemowo. Czasem wystarczy spisanie porozumienia rodzicielskiego i jego realizacja. Co jednak jeśli jedno z rodziców uchyla się od tego obowiązku? To jest właśnie ta sytuacja, gdy drugi rodzic może wnieść do sądu pozew o alimenty.
Jeśli planujecie Państwo podjąć takie kroki i domagać się od drugiego rodzica alimentów na dziecko, to nasz prawnik z Bydgoszczy od alimentów może Państwu w tym pomóc, oferując:
- sporządzenie pozwu o alimenty,
- zgromadzenie dowodów na potrzeby dziecka,
- reprezentowanie Państwa w sądzie,
negocjacje w sprawie dobrowolnej ugody alimentacyjnej, - wsparcie w egzekucji należnych świadczeń.
Utrzymanie dziecka do czasu osiągnięcia przez nie pełnoletniości bądź też zakończenia nauki jest obowiązkiem każdego rodzica. Środki mogą być przekazywane dobrowolnie na podstawie indywidualnych ustaleń bądź też na podstawie wyroku sądowego – rozstrzyganego przez sąd m.in. podczas sprawy rozwodowej. W każdej chwili można też wystąpić do sądu z wnioskiem o przyznanie bądź podwyższenie świadczeń alimentacyjnych. Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje też sytuacje, w których można ubiegać się o alimenty na rzecz dziecka od jego dziadków.

Alimenty dla byłego małżonka
Po rozwodzie sytuacja drugiego małżonka może kształtować się rozmaicie (zobacz też: co się wiąże z rozwodem). Ile spraw – tyle historii. Bywa jednak, że jedna ze stron popada w trudną sytuację materialną. Przy czym może się to zdarzyć zarówno zaraz po rozwodzie (trudna sytuacja jest np. spowodowana tym, że mąż pracował i utrzymywał dom i żonę, a po rozwodzie żona została bez pracy i pieniędzy), ale także kilka lat po rozwodzie (np. na skutek problemów zdrowotnych, wieku itd.). W takiej sytuacji prawo chroni takiego małżonka, jeśli nie był on wyłącznie winnym rozkładu pożycia i rozpadu małżeństwa oraz popadł w niedostatek.
Współpracujemy z klientami na terenie Bydgoszczy i okolic, ale udzielamy pomocy także w sprawach alimentacyjnach z innych regionów kraju.
W potencjale ta sytuacja może dotyczyć wielu byłych małżonków, ponieważ w Polsce większość rozwodów orzeka się z winy obojga małżonków, względnie bez orzekania o winie. Zatem w obu tych sytuacjach z czasem może pojawić się okoliczność, że małżonek popadający w niedostatek będzie miał roszczenie do byłego małżonka o alimenty. Wyjątkiem będzie mąż lub żona, który został uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia – takiej osobie alimenty nie będą przysługiwać. Takich spraw w sądach cywilnych jest jednak zdecydowanie najmniej.
Jak sąd może orzec w takiej sprawie? Jakie alimenty zasądzi? To będzie zależało od okoliczności konkretnej sprawy. Sąd w takich sytuacjach bierze pod uwagę dwie strony medalu. Z jednej strony przygląda się sytuacji zarobkowej obu stron oraz sprawdza, czy sytuacja materialna strony żądającej alimentów faktycznie uległa znacznemu pogorszeniu, a z drugiej zaś strony uwzględnia możliwości zarobkowe pozwanego lub pozwanej.
Jeśli planujecie Państwo żądać alimentów od byłego małżonka, nasz adwokat w Bydgoszczy może pomóc w:
- przygotowaniu pozwu o alimenty dla byłego małżonka,
- ustaleniu, czy spełnione są przesłanki do uzyskania alimentów,
- obronie przed bezzasadnym żądaniem alimentacyjnym.
Alimenty od dziecka dla rodzica
Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje także możliwość dochodzenia alimentów przez rodziców od dorosłych dzieci. Dzieje się tak w sytuacji, gdy rodzic znajduje się w niedostatku i nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych.
Nie są to odosobnione sytuacje, natomiast najbardziej bulwersujące są te, gdy rodzic pozywa dorosłe dziecko o alimenty, choć jego roli jako rodzica można wiele zarzucić. W takich sytuacjach dziecko może powołać się na ograniczenia wskazane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, które je chronią:
- można wykazywać, że usprawiedliwione potrzeby rodzica są w rzeczywistości mniejsze niż te, na które wskazuje on w pozwie o alimenty;
- można wskazywać, że sytuacja finansowa dziecka zobowiązanego do alimentów nie pozwala na ich ponoszenie w żądanej wysokości;
- można wreszcie powołać się na art. 144 [1] KRO i podnosić, że żądanie alimentów przez rodzica jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Ten warunek dotyczy każdej sytuacji żądania alimentów od uprawnionego i w wielu przypadkach chroni zobowiązanych przed niesprawiedliwością ze strony ich cynicznych krewnych.
Jeśli otrzymaliście Państwo pozew o alimenty od swojego rodzica lub chcecie pozwać o alimenty swoje dziecko, dobry adwokat może pomóc w:
- ustaleniu zasadności roszczenia alimentacyjnego,
- reprezentacji przed sądem,
- obronie przed roszczeniem, jeśli jest ono sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Alimenty od krewnych
Do płacenia alimentów mogą zostać zobowiązani również krewni w linii prostej (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki) oraz rodzeństwo (także przyrodnie). Obowiązuje przy tym zasada, że w pierwszej kolejności obowiązkiem alimentacyjnym obciążeni zostają zstępni, a potem wstępni oraz rodzeństwo.
Należy jednak pamiętać, że roszczenia takie mogą skierować wyłącznie osoby żyjące w niedostatku, a zakres świadczeń alimentacyjnych zależy zarówno od możliwości finansowych zobowiązanego, jak i od usprawiedliwionych potrzeb osoby ubiegającej się o alimenty.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy szczegółowo ustala zasady, kto po kolei jest zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych.
- W pierwszej kolejności obciążeni są zstępni (np. dzieci wobec rodziców), a dopiero potem wstępni (np. dziadkowie wobec wnuków).
- W pierwszej kolejności do dostarczania środków utrzymania drugiemu małżonkowi po rozwodzie zobowiązany jest były małżonek, a dopiero potem krewni tego małżonka (np. rodzice lub rodzeństwo).
- Brat lub siostra może uchylić się od świadczeń alimentacyjnych, jeśli miałyby one spowodować dla tego brata lub siostry albo dla jego najbliższej rodziny nadmierny uszczerbek.

Alimenty w rodzinie patchworkowej
Prawo stara się nadążać za zmianami społecznymi, choć nie zawsze jest to proste. Posiadanie dzieci, gdy nie ma się ślubu, jest dziś powszechne i nie budzi takich emocji jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Kodeks rodzinny i opiekuńczy stara się chronić matkę i dziecko w sytuacji, gdy ojcem jest partner kobiety, który nie jest formalnie jej mężem. Podobnie jak chroni dzieci i małżonków w rodzinach mieszanych.
Warto wiedzieć, że alimentów można domagać się także od ojca dziecka niebędącego mężem matki – i to zarówno na dziecko, jak i na matkę będącą w ciąży i w okresie połogu.
- Ojciec, który nie jest mężem matki, ma obowiązek partycypować w wydatkach związanych z ciążą i porodem (w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom), a także kosztach trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące.
- Jeśli na skutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, to może żądać, aby ojciec jej dziecka pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat.
W obu tych przypadkach nie ma znaczenia, czy dziecko urodziło się żywe.
- Jeśli ojciec dziecka nie jest pewny, ale jego ojcostwo zostało uwiarygodnione, to matka może żądać, aby mężczyzna ten – jeszcze przed urodzeniem dziecka – wyłożył pieniądze na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez trzy pierwsze miesiące po urodzeniu.
- Jeśli mąż matki nie jest ojcem jej dziecka, to dziecko to może żądać od tego mężczyzny świadczeń alimentacyjnych, jeśli odpowiada to zasadom współżycia społecznego. Tak samo dziecko może kierować takie roszczenia do kobiety, która nie jest jego matką, ale jest żoną jego ojca.
- Mąż matki dziecka, który nie jest jego ojcem, może żądać od tego dziecka świadczeń alimentacyjnych, jeśli przyczyniał się do wychowania i utrzymania dziecka, a żądanie to odpowiada zasadom współżycia społecznego. To samo dotyczy żony ojca dziecka, która nie jest matką tego dziecka.
Te sytuacje są zwykle rzadsze niż np. domaganie się alimentów na dziecko od byłego małżonka. Jednak i w takich sprawach nasza kancelaria w Bydgoszczy pomoże Państwu, oceni zasadność roszczeń i zapewni reprezentację przed sądem, gdy zajdzie taka potrzeba.
Kiedy skonsultować się z adwokatem?
Jeśli masz wątpliwości co do obowiązku alimentacyjnego lub chcesz dochodzić swoich praw w sądzie, warto skontaktować się z doświadczonym adwokatem. Specjalista pomoże w:
- sporządzeniu pozwu lub wniosku o zmianę alimentów,
- obronie przed bezzasadnym roszczeniem,
- negocjacjach ugodowych,
- postępowaniu egzekucyjnym.
Skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej zwiększa szanse na korzystne rozstrzygnięcie sprawy. Jeśli potrzebujesz wsparcia w sprawach alimentacyjnych, skontaktuj się z naszą kancelarią w Bydgoszczy.
Dodaj tu swój tekst nagłówka

NAPISZ DO NAS I POWIEDZ, JAK MOŻEMY POMÓC
Napisz do nas lub podaj numer telefonu, aby uzyskać profesjonalną pomoc prawną z naszej kancelarii adwokackiej. Umówimy się na konsultację i porozmawiamy. Z doświadczonym adwokatem poczują się Państwo bezpiecznie.
Profesjonalnie poprowadzimy sprawę.