Kim jest osoba podejrzana zgodnie z k.p.k.?
- Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego, osoba podejrzana to:
Osoba, wobec której w toku postępowania przygotowawczego prowadzonego przez organy ścigania wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów. - Osoba, której bez wydania takiego postanowienia postawiono zarzut w związku z rozpoczęciem przesłuchania w charakterze podejrzanego.
Przymusowe zatrzymanie i doprowadzenie
Prawo karne dopuszcza przymusowe zatrzymanie i doprowadzenie osoby podejrzanej, np. gdy istnieje uzasadniona obawa zatarcia śladów przestępstwa. W takich sytuacjach nieodzowna może się okazać pomoc prawna.
Ustawowe prawa osoby podejrzanej
Prawo do składania wyjaśnień
Podczas przesłuchania możesz złożyć wyjaśnienia, odmówić ich składania, albo odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania bez konieczności podania przyczyn odmowy. Zaleca się konsultację z adwokatem jeszcze przed przesłuchaniem.
Prawo do obrońcy
Masz prawo do skorzystania z pomocy ustanowionego przez Ciebie obrońcy. Wybierając adwokata, upewnij się, że specjalizuje się on w sprawach karnych. Pomoc prawną w tego rodzaju kwestiach można uzyskać w naszej kancelarii w Bydgoszczy.
Zmiana terminu stawiennictwa
Jeżeli zostałeś wezwany do osobistego stawiennictwa i udziału w czynnościach, a masz świadomość, że nie będziesz mógł stawić się w wyznaczonym terminie, natychmiast skontaktuj się ze swoim obrońcą w celu zmiany terminu. W ten sposób unikniesz dotkliwych konsekwencji niestawiennictwa przewidzianych przez prawo karne.
Prawo do informacji
Osoba podejrzana ma prawo do uzyskania informacji na temat obiektu podejrzeń oraz treści przedstawionych zarzutów. Opracowanie linii obrony w ramach pomocy prawnej wymaga również zapoznania się ze zgromadzonymi materiałami w toczącym się postępowaniu. Organ prowadzący postępowanie, po złożeniu odpowiedniego wniosku przez obrońcę, może zapewnić wgląd w te materiały.
Prawo do składania wniosków dowodowych
Prawo karne gwarantuje osobie podejrzanej możliwość złożenia wniosku o przesłuchanie świadka, dopuszczenie opinii biegłego lub przeprowadzenie dowodów z dokumentów, które posiadasz. Adwokat poproszony o udzielenie pomocy prawnej może zająć się przygotowaniem odpowiednich wniosków.