Adwokat Bydgoszcz - Podział majątku
Inne usługi kancelarii
- Alimenty
- Rozwód
- Sprawy spadkowe
- Podział majątku
Kancelaria Aleksanda Domka | Bydgoszcz
Adwokat Aleksander Domek | Kancelaria adwokacka Bydgoszcz
Jeśli przed ślubem nie zostanie sporządzona i podpisana przez obie strony umowa majątkowa małżeńska zwana potocznie intercyzą, wówczas w momencie zawarcia związku małżeńskiego powstaje wspólnota majątkowa. Oznacza to, że nabyte w trakcie trwania małżeństwa nieruchomości oraz wszelkiego rodzaju dobra materialne stanowią własność obu stron.
Nie wlicza się w to majątku osobistego, tj.:
- dóbr nabytych przed zawarciem związku małżeńskiego,
- praw autorskich i pokrewnych,
- przedmiotów służących zaspokojeniu wyłącznie potrzeb osobistych jednego z małżonków (np. okulary korekcyjne),
- przedmiotów nabytych przez dziedziczenie, zapis czy darowiznę,
- przedmiotów z tytułu odszkodowania lub zadośćuczynienia,
- nagród
Byli małżonkowie mają dwie możliwości podziału majątku, tj.:
- umownie – na podstawie obopólnego porozumienia majątek zostaje rozdzielony, a następnie podzielony między małżonkami,
- sądownie – w przypadku braku porozumienia pomiędzy małżonkami, mogą oni wystąpić do sądu o podział majątku.
Podział majątku - kancelaria Bydgoszcz
W przypadku umownego podziału majątku adwokat znacząco pomoże przy przygotowaniu stanowiska oraz negocjacjach nad ostatecznym kształtem porozumienia. Jeśli jednak podział dotyczy nieruchomości czy też przedsiębiorstwa, umowa dotycząca podziału powinna mieć formę aktu notarialnego. Do porozumienia w kwestii majątkowej pomiędzy byłymi małżonkami dochodzi jednak rzadko. W większości przypadków sprawa kierowana jest na drogę sądową.
By rozpocząć drogę sądową, należy złożyć wniosek o podział majątku wspólnego do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia dóbr stanowiących majątek wspólny. Wniosek powinien zawierać dokładne informacje na temat składników majątku wspólnego oraz ich wartości. Wraz ze złożeniem wniosku konieczne jest uiszczenie opłaty sądowej. W przypadku braku porozumienia stron co do wartości majątku stanowiącego przedmiot sporu, sąd może powołać biegłego. Wówczas podział majątku oparty będzie o wartość przedstawioną w opinii biegłego, a nie wynikającą ze złożonego wniosku.
Sąd zasadniczo dokonuje równego podziału majątku wspólnego. Strony mają jednak prawo do żądania ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym. Sąd może ustalić nierówne udziały w majątku małżonków, jeżeli spełnione są łącznie dwie przesłanki, a mianowicie ważne powody oraz różny stopień przyczynienia się każdego z małżonków do powstania majątku wspólnego. W takiej sytuacji konieczne będzie przedstawienie dowodów (dokumentacji, jak i zeznań świadków) na większy nakład pracy, czasu i finansów poniesiony przez jedną stronę na budowanie majątku wspólnego.
Adwokat pomoże nie tylko w przygotowaniu wniosku oraz niezbędnej dokumentacji, ale też zapewni reprezentowanie interesów klienta na każdym etapie – zarówno podczas polubownych negocjacji, jak i w trakcie postępowania sądowego w Bydgoszczy.
Jaka jest rola prawnika / adwokata przy podziale majątku?
Adwokat od podziału majątku pomoże nie tylko w przygotowaniu wniosku oraz niezbędnej dokumentacji, ale też zapewni reprezentowanie interesów klienta na każdym etapie – zarówno podczas polubownych negocjacji, jak i w trakcie postępowania sądowego.
Prawnik specjalizujący się w podziale majątku po rozwodzie może również na polecenie Klienta opracować strategię procesową, uczestniczyć w negocjacjach z byłym współmałżonkiem czy pomóc w wyegzekwowaniu spłat już po zakończeniu sprawy działowej. Usługi kancelarii adwokackiej A. Domek z siedzibą w Bydgoszczy obejmują także m.in. doradztwo przy sporządzaniu treści umowy o zniesienie rozdzielności majątkowej oraz przygotowanie analizy, czy zachodzą przesłanki do ustalenia nierównych udziałów we wspólnym dobytku.
W postępowaniu o podział majątku adwokat pomaga dochodzić roszczeń związanych m.in. z rozliczeniem spłaty wspólnych długów przez jednego z małżonków bądź nakładów poczynionych z majątków osobistych. Należy przy tym pamiętać, że to sąd ustala sposób rozliczenia, prawnik może jednak przedstawiać argumenty uzasadniające np. zwrot kwoty nominalnej na rzecz Klienta.
Na konsultację prawną dotyczącą sądowego lub pozasądowego podziału majątku w naszej kancelarii mogą się Państwo umówić mailowo, wysyłając wiadomość na adres adwokat.domek@gmail.com lub telefonicznie – dzwoniąc pod numer 794 326 888.
Podział majątku wspólnego – ważne kwestie
Podział majątku wspólnego małżonków jest jedną z najtrudniejszych tzw. spraw działowych w polskim prawie cywilnym. Sprawa o podział majątku może zostać rozwiązana konsensualnie lub przed sądem. Podział majątku może być dokonany przed rozwodem, w jego trakcie, lub po jego orzeczeniu.
Fundamentalne znaczeniem ma tu kwestia ustroju majątkowego w jakim znajdują się małżonkowie. Ustrój majątkowy, są to zasady określające stosunki majątkowe w małżeństwie. Wyróżniamy 3 typy ustroju majątkowego małżeńskiego, są nimi:
1. Ustawowy ustrój majątkowy, a więc wspólność małżeńska, która obowiązuje z mocy prawa, od momentu zawarcia związku małżeńskiego. Jeśli małżonkowie nie zdecydują się na zawarcie umowy określającej ustrój majątkowy w postaci intercyzy, to automatycznie zgodnie z prawem rodzinnym, małżonków łączy ustawowy ustrój majątkowy, a więc wspólność majątkowa.
2. Umowny ustrój majątkowy, to zawarcie przed notariuszem umowy, określającej zasady stosunków majątkowych małżeńskich. Intercyzę można zawrzeć zarówno przed jak i po ślubie. Małżonkowie wspólnie mogą swobodnie zmieniać treść umowy oraz zrezygnować z intercyzy w dowolnym momencie. Wyróżniamy cztery ustroje umowne:
a) Ustrój wspólności rozszerzonej, który polega na tym, że do majątku wspólnego włączone zostają przedmioty, które w ustroju ustawowym należałyby do odrębnych majątków osobistych, na przykład auto zakupione przed ślubem, wejdzie w skład majątku wspólnego;
b) Ustrój wspólności ograniczonej, który polega na tym, że z majątku wspólnego wyłączone zostają przedmioty, które w ustroju ustawowym należałyby do wspólnego majątku, są to rzeczy lub prawa, które pozostaną w majątku osobistym;
c) Ustrój rozdzielności majątkowej zwykłej, który polega na tym, że jeśli zostanie zawarty przed wejściem w związek małżeński, to każdy z małżonków zachowuje swój majątek osobisty nabyty przed ślubem i po ślubie i będzie nim zarządzać w sposób samodzielny;
d) Ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków, który polega na tym, że każdy z małżonków zarządza swoim majątkiem, jednak gdy ustrój ten przestanie obowiązywać np. w wyniku rozwodu, to małżonek ma prawo do wyrównania dorobku.
3. Przymusowy ustrój majątkowy, to powstanie pomiędzy małżonkami rozdzielności majątkowej:
a) W wyniku uprawomocnienia się wyroku sądu, gdy jeden ze współmałżonków wniesie o orzeczenie rozdzielności majątkowej, lub gdy jeden z wierzycieli małżonków złoży stosowny pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej;
b) Z mocy prawa, a więc w sytuacji, np. gdy dochodzi do orzeczenia przez sąd separacji, ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków lub gdy jeden z małżonków ogłasza upadłość.
Podział majątku dokonany może być więc na podstawie notarialnej umowy pomiędzy stronami lub w wyniku orzeczenia sądu. Majątek wspólny małżonków, to nabyte w trakcie trwania małżeństwa nieruchomości oraz wszelkiego rodzaju dobra materialne, które stanowią własność obu stron.
Majątek osobisty to natomiast, wszelkie nabyte przedmioty oraz nieruchomości przed zawarciem małżeństwa, prawa autorskie i pokrewne, przedmioty służące zaspokojeniu wyłącznie potrzeb osobistych jednego z małżonków (np. okulary korekcyjne), przedmioty nabyte przez dziedziczenie, zapis czy darowiznę, przedmioty z tytułu odszkodowania lub zadośćuczynienia, czy nagrody. Pamiętać należy, iż powyżej wymienione dobra nie wliczają się w skład majątku wspólnego, a więc nie można dokonać ich podziału.
Pamiętać należy, iż w postępowaniu o podział majątku przed rozwodem konieczne jest najpierw złożenie pozwu o zniesienie wspólności, a więc rozdzielność majątkową, która toczy się w trybie procesu, a następnie wniosku o podział majątku wspólnego, która toczy się w trybie nieprocesowym. Co za tym idzie nie można ich połączyć i rozpatrywać wspólnie. W sprawach majątkowych niezbędna może być pomoc adwokata lub radcy prawnego. Natomiast jeśli chodzi o podział majątku przed notariuszem, można ustanowić rozdzielność majątkową i dokonać podziału majątku podczas jednej czynności, zawartej w akcie notarialnym.
Zarówno przed sądem jak i przed notariuszem podział następuje w trzech trybach, które mogą występować wspólnie, tj. poprzez:
a) Podział rzeczy wspólnej, który ma pierwszeństwo i/lub;
b) Przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty i/lub;
c) Licytacją sprzedaży rzeczy wspólnej, który stosowany jest w ostatniej kolejności.
Rozpoczęcie drogi sądowej, polega na złożeniu wniosku o podział majątku wspólnego do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia dóbr stanowiących majątek wspólny. Wniosek ten może być zawarty również w pozwie o rozwód składanym do sądu okręgowego. Wniosek powinien zawierać dokładne informacje na temat składników majątku wspólnego oraz ich wartości. Wraz ze złożeniem wniosku konieczne jest uiszczenie opłaty sądowej. W przypadku braku porozumienia stron, co do wartości majątku stanowiącego przedmiot sporu, sąd może powołać biegłego. Wówczas podział majątku oparty będzie o wartość przedstawioną w opinii biegłego, a nie wynikającą ze złożonego wniosku.
Sąd zasadniczo dokonuje równego podziału majątku wspólnego. Strony mają jednak prawo do żądania ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym. Sąd może ustalić nierówne udziały w majątku małżonków, jeżeli spełnione są łącznie dwie przesłanki, a mianowicie ważne powody oraz różny stopień przyczynienia się każdego z małżonków do powstania majątku wspólnego. W takiej sytuacji konieczne będzie przedstawienie dowodów (dokumentacji, jak i zeznań świadków) na większy nakład pracy, czasu i finansów poniesiony przez jedną stronę na budowanie majątku wspólnego.
Jak wskazywano powyżej, do podziału majątku wspólnego może dojść również w trakcie rozwodu. Wówczas konieczny jest do tego wniosek jednej ze stron. Na podstawie wniosku, sąd może w wyroku rozwodowym dokonać podziału majątku wspólnego. Dokonanie podziału majątku w postępowaniu dotyczącym rozwodu uwarunkowanej jest tym, ze podział ten nie może powodować nadmiernej zwłoki, a więc przedłużać postępowania dotyczącego rozwodu i pozostać w zgodzie z zasadą ekonomiki procesowej. Zatem pamiętać należy, iż podział majątku w postępowaniu rozwodowym uzależniony jest od oceny i uznania sądu.
Pomoc prawna adwokata obejmuje między innymi sporządzenie wniosku i przygotowanie niezbędnej dokumentacji, zapewnia profesjonalne reprezentowanie interesów klienta na każdym etapie sprawy, zarówno w sądzie jak i podczas przedsądowych negocjacji. Adwokat pomoże w opracowaniu strategii procesowej, związanej z podziałem majątku jak i prowadzeniu postępowania rozwodowego. Ponadto prawnik pomoże zabezpieczyć interesy klienta podczas tworzenia umowy o ustanowienie rozdzielności majątkowej czy jej zniesienie. Wiedza prawnicza będzie przydatna również przy ustaleniu czy może nastąpić nierówny podział majątku.
Podział majątku wspólnego – ważne kwestie
To zasady, które określają stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami.
Ustawowy (wspólność małżeńska), umowny (np. wspólność rozszerzona, rozdzielność majątkowa) i przymusowy (rozdzielność związana np. z ogłoszeniem upadłości, orzeczeniem separacji).
Jest to ustawowy ustrój majątkowy, obowiązujący z mocy prawa z chwilą zawarcia małżeństwa, w którym istnieją majątek wspólny oraz dwa majątki osobiste małżonków.
Wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub też przez jednego z nich.
Wszystkie te przedmioty majątkowe, które nie są objęte wspólnością, np. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę oraz przedmioty oraz prawa majątkowe stanowiące wkład do spółki cywilnej, ale także o prawa majątkowe wynikające z osobowych spółek handlowych, tj. spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej.
Tak, majątek wspólny można podzielić zarówno przed, w trakcie, jak i po rozwodzie.
Poprzez zawarcie odpowiedniej umowy majątkowej małżeńskiej lub wniesienie pozwu do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej.
Zawarcie umowy w formie aktu notarialnego (tzw. Intercyzy), która powoduje, iż przestaje powstawać majątek wspólny, a każdy z małżonków zarządza swoim majątkiem.
Wystąpienie przez jednego z małżonków do sądu, w sytuacji gdy dalsze istnienie wspólności majątkowej nie służy dobru założonej rodziny, np. alkoholizm, hazard, prowadzenie odrębnych gospodarstw domowych.
Poprzez umowę o podział majątku wspólnego lub poprzez orzeczenie sądu.
Poprzez podział rzeczy wspólnej i/lub przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty i/lub licytacją sprzedaży rzeczy wspólnej.
Na wniosek małżonka sąd, który rozpoznaje sprawę o rozwód może dokonać podziału majątku w wyroku rozwodowym.
Tak, istnieje możliwość ustalenia nierównych udziałów we wspólnym majątku stron, jednak muszą wystąpić ważne powody oraz różny stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego.
Podział majątku po rozwodzie
Najczęściej do podziału majątku dochodzi po rozwodzie, w osobnym postępowaniu przed sądem. Po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego ustaje tzw. majątkowa wspólność małżeńska, która dotyczy przeważającej liczby małżeństw w Polsce, i otwiera się droga do tego, aby rozstrzygnąć kwestie majątku zgromadzonego w trakcie małżeństwa.
Nasza kancelaria pomoże Państwu przygotować się do procedury i przeprowadzić podział majątku po rozwodzie.
Konsultacje w sprawie o podział majątku
Zapraszamy do konsultacji prawnych w kancelarii adwokackiej w Bydgoszczy. Adwokat Aleksander Domek doradzi Państwu w sprawie, w której chcą Państwo:
- Dowiedzieć się, jak najkorzystniej podzielić wspólny majątek
- Poznać koszty postępowania o podział majątku
- Podzielić majątek po rozwodzie w postępowaniu sądowym
- Zasięgnąć porady, jak napisać porozumienie pomiędzy byłymi małżonkami dotyczącymi podziału majątku
- Dowiedzieć się, jak zrobić podział majątku u notariusza i dlaczego nie wystarczy sama wizyta u notariusza, ale przydatne będzie wsparcie adwokata.
W każdej z tych spraw zapraszamy Państwa do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką.
Działamy na terenie Bydgoszczy oraz całej Polski. Udzielamy porad prawnych osobiście, online i telefonicznie. Możemy reprezentować Państwa niezależnie od miejsca, gdzie toczy się postępowanie o podział majątku.
Pomoc prawna w sprawie o podział majątku
Sprawy o podział majątku są sprawami trudnymi, złożonymi, czasochłonnymi i wymagającymi nie tylko znajomości przepisów, ale i doświadczenia oraz znajomości podejścia sądów do kwestii podziału. Nasza kancelaria ma doświadczenie w tego typu sprawach i jest w stanie efektywnie przeprowadzić Państwa przez ten proces, oszczędzając Państwu nerwów, czasu oraz dbając o Państwa sprawy finansowe.
Kancelaria adwokacka Aleksandra Domka z Bydgoszczy oferuje Państwu wsparcie w zakresie:
- Porad prawnych i doradztwa w sprawach majątkowych – osobiście, online lub telefonicznie
- Negocjacji i mediacji z byłym lub obecnym małżonkiem odnośnie składników majątku, ich wartości i sposobu podziału
- Przygotowania wniosku o podział majątku oraz niezbędnej dokumentacji, w tym udzielenie informacji o dokumentach, które powinni Państwo przygotować i dołączyć do sądu
- Reprezentowania Państwa jako pełnomocnik w sprawie o podział majątku
- Przygotowaniu strategii procesowej oraz pomocy przy wyegzekwowaniu spłat po zakończeniu sprawy o podział majątku, a także przy dochodzeniu roszczeń związanych np. z rozliczeniem spłat wspólnych długów lub nakładów poczynionych z majątków osobistych
- Pomocy przy sporządzeniu umowy o zniesienie rozdzielności majątkowej oraz przygotowania analizy, czy zachodzą przesłanki do ustalenia nierównych udziałów we wspólnym majątku
Pomoc prawna adwokata w postępowaniu o podział majątku może sprawić, że zaoszczędzą Państwo czas i pieniądze oraz nerwy związane z rozliczeniami z byłym lub obecnym małżonkiem.
Uczestnictwo naszej kancelarii i poprowadzenie Państwa sprawy może korzystnie wpłynąć na podejmowane przez Państwa decyzje, zwłaszcza, gdy bywają one podyktowane silnymi emocjami. Nasze doświadczenie i profesjonalne podejście do sprawy spowoduje, że także po zakończeniu procesu o podział majątku, pozostaną Państwo z poczuciem, że zrobiliście wszystko, co należy i co było możliwe w tej sytuacji.
Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką w Bydgoszczy.
Ważne informacje dla osób, które chcą zrobić podział majątku wspólnego
- Podziału majątku można dokonać umownie przed notariuszem lub w postępowaniu przed sądem.
- Wniosek o podział majątku formalnie może być złożony w postępowaniu rozwodowym, ale nie jest to pożądana praktyka, z uwagi na złożoność każdej ze spraw. Taka praktyka procesowa niesamowicie wydłuża całe postępowanie. Wskazane jest więc dokonanie podziału majątku w osobnej procedurze.
- Korzystnie jest, gdy małżonkowie lub byli małżonkowie składają w postępowaniu o podział majątku porozumienie, w którym określają, w jaki sposób chcą podzielić majątek. Tak jednak dzieje się rzadko i zwykle sądy orzekają o podziale majątku po przeprowadzeniu postępowania, z dowodami i zeznaniami biegłych.
- Podział majątku może nastąpić poprzez: a) podział rzeczy wspólnej (najczęściej), b) przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty drugiego, c) licytacją sprzedaży rzeczy wspólnej (rozwiązanie najmniej korzystne dla stron).
- Aby rozpocząć postępowanie przed sądem o podział majątku, trzeba złożyć wniosek o podział majątku wspólnego do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia składników majątku wspólnego. We wniosku należy dokładnie określić składniki majątku oraz ich wartość. Wniosek trzeba opłacić.
- Co do zasady sąd dokonuje równego podziału majątku wspólnego. Choć prawo przewiduje żądanie do ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym, sądy rzadko wykorzystują tę możliwość. Żeby móc ustalić nierówne udziały, sąd musi dostrzec ważny powód takiego rozwiązania oraz uwzględnić różny stopień przyczynienia się każdego z małżonków do powstania majątku wspólnego. Wyższy wkład w powstanie majątku wspólnego trzeba udowodnić.
Jak Państwo widzicie, postępowanie o podział majątku ma wiele obostrzeń i w praktyce jest jednym z najtrudniejszych spraw dotyczących podziału w prawie cywilnym.
Stąd w tych sprawach nieoceniona będzie pomoc adwokata. Adwokat Aleksander Domek z Bydgoszczy wielokrotnie pomagał Klientom i prowadził sprawy o podział majątku, dlatego mogą Państwo zaufać jego doświadczeniu. Jeśli stoją Państwo w obliczu podziału majątku, prosimy o kontakt z naszą kancelarią.
Skorzystaj z naszej wiedzy
Rozwód z orzekaniem o winie – czy to najtrudniejsza sprawa sądowa?
Podział majątku wspólnego małżonków – na czym polega i jak go przeprowadzić?
Pliki do pobrania
NAPISZ DO NAS I POWIEDZ, JAK MOŻEMY POMÓC
Napisz do nas lub podaj numer telefonu, aby uzyskać profesjonalną pomoc prawną z naszej kancelarii adwokackiej. Umówimy się na konsultację i porozmawiamy. Z doświadczonym adwokatem poczują się Państwo bezpiecznie.
Profesjonalnie poprowadzimy sprawę.