W sprawach karnych, w przypadku popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, sytuacja zmienia się dynamicznie. Często ogromną rolę gra czas. Dlatego zachęcamy Państwa do kontaktu z kancelarią na jak najwcześniejszym etapie postępowania.
W szczególności proszę do nas napisać lub zadzwonić, jeśli Państwo lub ktoś z Państwa bliskich lub znajomych:
W takich sytuacjach najlepiej niezwłocznie skontaktować się z adwokatem, gdyż na tym etapie często będą się ważyć dalsze losy sprawy.
Zatrzymanie podejrzanego, przymusowe doprowadzenie, przesłuchanie podejrzanego, konfrontacja, okazanie, poręczenie majątkowe, tymczasowe aresztowanie, zgoda na widzenie, dobrowolne poddanie się karze, mediacja, warunkowe umorzenie postępowania karnego, skrócenie przewodu sądowego, nadzwyczajne złagodzenie kary, zawieszenie wykonania kary, zezwolenie na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego, odroczenie wykonania kary, przerwa w karze, warunkowe przedterminowe zwolnienie z wykonania pozostałej kary, to tylko nieliczne z instytucji w związku ze stosowaniem których potrzebna może być pomoc obrońcy w sprawach karnych – adwokata.
Zdarza się, że nasi Klienci zwracają się do nas zbyt późno, co generuje dodatkową pracę po stronie kancelarii adwokackiej. Dlatego prosimy o niezwłoczny kontakt w sytuacjach, w których możemy efektywnie pomóc na wczesnym etapie.
Zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką w Bydgoszczy m.in. w tych sprawach z zakresu prawa karnego:
Dobry adwokat nie stroni od podejmowania się trudnych spraw karnych lub spraw o wykroczenia, w tym wykroczenia karno-skarbowe.
Dlatego mogą Państwo na nas liczyć w każdej trudnej sytuacji. Wykonamy dla Państwa wszystkie niezbędne czynności, a jeśli zajdzie taka potrzeba – będziemy Państwa pełnomocnikiem.
Świadczymy dla Państwa następujące usługi prawne w sprawach karnych:
Udzielamy nie tylko pomocy osobom prywatnym w sprawach karnych, ale także podejmujemy się reprezentowania klientów biznesowych w postępowaniu karno-gospodarczym. W tym zakresie wspieramy poprzez między innymi przygotowywanie wniosków o wszczęcie postępowania karnego wobec nieuczciwych partnerów.
Kancelaria zajmuje się sprawami z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego – materialnego, procesowego i wykonawczego oraz prawa wykroczeń. Oferujemy usługi prawne:
Współpracujemy z klientami indywidualnymi i biznesowymi na terenie Bydgoszczy i okolic, ale udzielamy pomocy także przedsiębiorcom z innych regionów kraju.
Jeśli ktoś z Państwa bliskich lub przyjaciół jest już osadzony, pomagamy również w procedurze dotyczącej sposobu wykonania kary.
Oto sprawy, które możemy dla Państwa poprowadzić lub udzielić wszystkich ważnych informacji, jeśli chcą Państwo ubiegać się o:
Kancelaria adwokacka Aleksander Domek z Bydgoszczy pomaga firmom i spółkom w postępowaniach o przestępstwa gospodarcze oraz osobom prywatnym. Zakres spraw, w których mamy doświadczenie i w których mogą się Państwo do nas zwrócić obejmuje m.in.:
Kancelaria specjalizuje się zarówno w sprawach dotyczących przestępstw gospodarczych, jak i tych związanych z jazdą pod wpływem środków odurzających, kradzieżą własności materialnej i niematerialnej czy posiadaniem narkotyków.
Adwokat od prawa karnego reprezentuje przed organami sądowymi m.in. osoby oskarżone o fałszowanie dokumentów, analizuje zasadność wydania europejskiego nakazu zatrzymania i weryfikuje materiał dowodowy zgromadzony w ramach konkretnego postępowania.
W dalszej kolejności adwokat do spraw karnych oferuje pomoc prawną dla osób podejrzanych, zatrzymanych i tymczasowo aresztowanych. Po zapoznaniu ze sprawą przygotowuje linię obrony, sporządza pisma procesowe i udziela klientowi wsparcia pod kątem merytorycznym.
Nie można również zapominać, że z konsultacji mogą skorzystać także osoby pokrzywdzone – takie, które doznały np. uszczerbku na zdrowiu w wyniku pobicia. Adwokat znający prawo karne analizuje wówczas zasadność roszczeń i podejmuje, po otrzymaniu pełnomocnictwa procesowego, czynności w toku postępowania.
Proszę napisać do nas lub zadzwonić, jeśli jesteście Państwo sprawcą lub ofiarą wymienionych przestępstw. Oferujemy pomoc prawną dla:
Doradzimy, udzielimy niezbędnej informacji oraz pomocy prawnej i pozaprawnej, w tym pokierujemy do odpowiednich podmiotów lub specjalistów.
Jeśli oceniają Państwo, że Wasza sprawa należy do kategorii pilnej, trudnej, ciężkiej, takiej, w której nie można czekać lub takiej, w której wielokrotnie inni prawnicy odmówili Państwu pomocy, prosimy o niezwłoczny kontakt.
Specjalizujemy się w takich sprawach i reprezentujemy Klientów m.in. przy zatrzymaniu czy udziale w posiedzeniu w przedmiocie rozważenia zastosowania tymczasowego aresztowania.
W tych wyjątkowych sytuacjach nie ma dla nas dni wolnych. Działamy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Tel. 794 326 888.
Osoba zatrzymana może skorzystać z obrońcy. Obrońca będzie reprezentować osobę zatrzymaną na każdym etapie postępowania karnego. Adwokat z naszej kancelarii może być takim obrońcą. Jeśli otrzyma stosowne pełnomocnictwo, to może brać udział w przesłuchaniach i innych czynnościach procesowych.
Ten, kto jest podejrzanym, ma prawo do złożenia wyjaśnień. Lecz czasem to „milczenie bywa złotem” i warto wstrzymać się z zeznaniami do czasu kontaktu z adwokatem. Należy wtedy odmówić składania wyjaśnień oraz odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania. Podejrzany ma prawo składać wnioski o zapoznanie się z materiałem postępowania. O pozostałych prawach podejrzanego poinformujemy Państwa w trakcie konsultacji.
Obrońcę może ustanowić sam podejrzany lub oskarżony. Robi się to poprzez złożenie stosownego upoważnienia do obrony dla adwokata prowadzącego sprawę. Adwokat Aleksander Domek z Bydgoszczy może zostać obrońcą w Państwa sprawie, jeśli udzielą mu Państwo takiego upoważnienia. Upoważnienie można udzielić pisemnie albo składając oświadczenie do protokołu prokuratury lub sądu.
Jeśli oskarżony jest pozbawiony wolności (siedzi w więzieniu), to jego osoba najbliższa (mąż, żona, matka, ojciec, brat, siostra, przyjaciel, przyjaciółka) może ustanowić dla niego obrońcę. W takiej sytuacji oskarżony musi następnie potwierdzić udzielenie takiego upoważnienia.
O ustanowieniu obrońcy zwykle decyduje sam podejrzany lub oskarżony. Prawo karne przewiduje jednak sytuacje, gdy obrońca jest obowiązkowy. Sytuacje te znajdą Państwo w art. 79 kodeksu postępowania karnego – oskarżony musi mieć obrońcę, jeśli:
W trakcie postępowania może być tak, że to sąd uzna za niezbędne, aby oskarżony posiadał obrońcę, ze względu na inne okoliczności utrudniające obronę.
Podejrzany ma całkiem sporo obowiązków. Dowiaduje się o nich najczęściej przy pierwszej czynności procesowej, gdy otrzymuje pouczenie. To zestaw uprawnień i obowiązków spisanych gęstym maczkiem na kilku stronach A4 – często w trudnym języku prawniczym, ciężkim do zrozumienia. Stąd tak ważna w postępowaniu jest rola obrońcy, aby m.in. wytłumaczyć trudne zwroty i wyjaśnić podejrzanemu jego prawa i obowiązki.
I tak i nie ……. Zdarzają się sytuację w których po skierowaniu do sądu aktu oskarżenia, oskarżony zamiast zawiadomienia o terminie rozprawy odbiera z poczty wyrok nakazowy. Rozpoznanie sprawy karnej w postępowaniu nakazowym, możliwie jest gdy spełnienie są następujące przesłanki:
Gdy spełnione są powyższe przesłanki, sąd może wydać wyrok nakazowy, jeżeli na podstawie zebranych w toku dochodzenia dowodów okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości sądu.
W sytuacji w której oskarżony nie zgadza się z treścią wyroku nakazowego, wystarczy by oskarżony lub jego obrońca w terminie 7 dni od otrzymania wyroku nakazowego wnieśli od niego sprzeciw, kierując go bezpośrednio do sądu który wydał wyrok. Sprawa trafi do innego składu orzekającego i rozpatrywana będzie wnormalnym trybie, a oskarżony do czasu zakończenia postępowania nadal będzie uważany za osobę niewinną.
Co do zasady orzeczenie w stosunku do oskarżonego prawomocnej kary pozbawienia wolności, wiąże się z koniecznością odbycia kary w warunkach izolacji penitencjarnej, za murami zakładu karnego. W niektórych sytuacjach skazany może jednak „odwlec w czasie” wykonanie kary, służy temu instytucja odroczenia wykonania kary. Są jednak sytuację w których skazany może uniknąć odbywania kary w zakładzie karnym. Skazany ma możliwość złożenia do Sądu Okręgowego w okręgu którego zamieszkuje wniosku o wyrażenie zgody na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Po uzyskaniu takiej zgody skazany będzie musiał przebywać w określonym miejscu wykonywania dozór, najczęściej w domu, w godzinach wskazanych przez Sąd penitencjarny. Poza tym godzinami skazany będzie mógł wykonywać obowiązki zawodowe, czy też inne związane z prowadzonym gospodarstwem domowym lub też opieką nad dziećmi. W profesjonalnym przygotowaniu wniosku o dozór elektroniczny czy też wniosku o odroczenie wykonania kary, z pewnością pomocna będzie rada adwokata specjalizującego się w sprawach karnych.
Wielokrotnie spotykamy się z określeniem prawomocność wyroku, postanowienia, wstrzymanie wykonania wyroku do czasu uprawomocnienia się wyroku, dozór elektroniczny dopiero po uprawomocnieniu się wyroku… cóż to jednak jest ta prawomocność wyroku. Pisząc najprościej wyrok lub postanowienie staje się prawomocnie gdy nie służy od niego już żaden zwyczajny środek odwoławczy. Podsumowując wyrok może stać się prawomocny: Po upływie 7 dni od jego ogłoszenia – jeśli żadna ze stron nie złożyła wniosku o uzasadnienie. Po upływie 14 dni (a w pewnych wypadkach 21 dni) od doręczenia uzasadnienia – jeśli strona, która wnioskowała o uzasadnienie, nie złoży apelacji.
Jednym z najważniejszych obowiązków jest ten o poinformowaniu sądu (lub policji albo prokuratury) o zmianie miejsca zamieszkania albo pobytu na okres dłuższy niż 7 dni. To bardzo ważne! Jeśli podejrzany po przesłuchaniu zmieni podany wcześniej adres i nie poinformuje o tym organu prowadzącego postępowanie, wszystkie pisma – w tym zawiadomienia o rozprawach czy posiedzeniach, a także wyroki nakazowe – doręczane będą na stary adres. I zgodnie z prawem będzie to doręczenie skuteczne!
Jeśli podejrzany nie będzie miał informacji o terminie rozprawy albo o wydaniu wyroku nakazowego w sprawie karnej, to może mu to uniemożliwić skuteczną obronę w procesie karnym. W przypadku kłopotów z adresem, proszę skontaktować się z naszą kancelarią adwokacką w Bydgoszczy – pomożemy.
794 326 888
adwokat.domek@gmail.com
ul. Gdańska 117/4
85-022 Bydgoszcz
ul. Stefana Batorego 4/7 85-104 Bydgoszcz