Adwokat Bydgoszcz - Sprawy spadkowe
Inne usługi kancelarii
- Alimenty
- Rozwód
- Sprawy spadkowe
- Podział majątku
Adwokat Aleksander Domek | Kancelaria adwokacka Bydgoszcz
Sprawy spadkowe Bydgoszcz
Jeśli stoją Państwo w obliczu procedury spadkowej i poszukują pomocy prawnej, informacji lub prawnika do reprezentacji w sądzie, zapraszamy do naszej kancelarii prawnej w Bydgoszczy. Adwokat Aleksander Domek to doświadczony prawnik od spraw spadkowych. Wraz z zespołem poprowadzi Państwa sprawę spadkową i doradzi, jak krok po kroku pokierować całym procesem.
Będziemy Państwa prawnym wsparciem, jeśli zamierzacie Państwo przeprowadzić:
- Postępowanie spadkowe u notariusza
- Postępowanie spadkowe w sądzie
- Wznowienie postępowania spadkowego
Państwa sprawy spadkowe adwokat poprowadzi terminowo, optymalizując czas i koszty. Wiemy, że ten obszar, który dotyczy spraw rodzinnych, może rodzić emocje pomiędzy krewnymi. Korzystając z naszych umiejętności interpersonalnych i negocjacyjnych, będziemy Państwa partnerem nie tylko prawnym, ale i mediacyjnym.
Konsultacje w sprawie spadkowej
Zapraszamy do naszej kancelarii adwokackiej w Bydgoszczy na konsultacje dotyczące Państwa sprawy spadkowej. W trakcie spotkania otrzymacie Państwo poradę prawną w nurtującym Was zakresie. Ocenimy całościowo sytuację Państwa i Państwa rodziny dotyczącą spadku po zmarłym.
Doradzamy m.in. w sprawach takich jak:
- Odrzucenie spadku (odrzucenie spadku w sądzie, odrzucenie spadku o notariusza)
- Zrzeczenie się spadku
- Przyjęcie spadku, przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
- Nabycie spadku
- Procedura spadkowa
- Stwierdzenie nabycia spadku
- Zachowek
- Zabezpieczenie spadku
- Ustalenie, czy istnieją podstawy do stwierdzenia niegodności dziedziczenia
Jeśli macie Państwo pytania lub wątpliwości dotyczące dziedziczenia ustawowego lub dziedziczenia testamentowego, chcecie sporządzić ważny testament albo przeprowadzić sprawę spadkową, prosimy o kontakt z naszą kancelarią adwokacką.
Pomoc prawna w sprawie o spadek
W kancelarii adwokackiej Aleksandra Domka otrzymają Państwo pomoc doświadczonych prawników do spraw spadkowych. Zaopiekujemy się Państwa sprawą i doradzimy korzystne rozwiązania związane ze spadkiem. Zostaną Państwo rzetelnie i terminowo poinformowani o postępie Państwa sprawy oraz o tym, co dalej zrobić krok po kroku.
Otrzymają Państwo nasze wsparcie w zakresie:
- Porad prawnych i doradztwa w sprawie spadkowej – doradzamy osobiście w siedzibie kancelarii adwokackiej w Bydgoszczy, a także online i telefonicznie – na terenie całej Polski
- Negocjacji i mediacji z członkami rodziny uprawnionymi do spadku
- Przygotowywania korespondencji, pism procesowych, złożenia wniosku o podział spadku, składania pism i dowodów w trakcie postępowania
- Sposobu określenia składników spadku oraz ich wartości a także możliwości i sposobów podziału
- Reprezentowania Państwa w sądzie w sprawie o podział spadku
- Czynności związanych z nabyciem spadku, odrzuceniem spadku, zrzeczeniem się spadku u notariusza
- Ustalenia zachowku i sposobu jego zapłaty
- Wydziedziczenia
- Sporządzenia testamentu
Ważne informacje dla osób, które chcą zrobić podział spadku
- Jeśli spadkodawca nie sporządził testamentu, to dziedziczenie jego majątku odbywa się zgodnie z prawem spadkowym. W trakcie konsultacji prawnej dowiedzą się Państwo, jak w Waszej sytuacji wygląda takie dziedziczenie.
- Ustawowy porządek dziedziczenia można zmienić przez sporządzenie ważnego testamentu. Jeśli chcą Państwo sporządzić taki testament holograficzny (własnoręczny), pomożemy w tej czynności i wytłumaczymy, jakie w Państwa przypadku będą konsekwencje poszczególnych ustaleń testamentowych.
- Spadkobiercy ustawowi, którzy zostali pominięci w sporządzonym testamencie, mają prawo do zachowku. Wysokość zachowku stanowi zwykle (choć z wyjątkami) połowę tego, co spadkobiercy należałoby się przy dziedziczeniu ustawowym. W trakcie porady prawnej ustalimy, czy mają Państwo (lub ktoś z rodziny) prawo do zachowku i w jakiej wysokości.
- Stwierdzenie nabycia spadku to m.in. potwierdzenie, kto i w jakim zakresie dziedziczy spadek po zmarłym. Można to zrobić w sądzie lub u notariusza. Wyjaśnimy Państwu, który ze sposobów będzie korzystniejszy w Państwa sytuacji, i co wiąże się z wyborem danego rozwiązania. Wyliczymy również dla Państwa koszty, jakie trzeba będzie ponieść przy każdej z tych opcji.
- Jeśli mają Państwo uzasadnioną obawę, że ktoś z rodziny niekorzystnie rozporządzi majątkiem spadkodawcy, nie mając do tego uprawnień, mogą Państwo skorzystać z tzw. zabezpieczenia spadku. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu. Możemy złożyć w Państwa imieniu taki wniosek jako pełnomocnik.
- Spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy. Spadkobierca może przyjąć spadek wprost, przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzucić spadek. Takie oświadczenie składa się przed sądem lub u notariusza w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tym, że przysługuje mu spadek. W trakcie porady prawnej ocenimy Państwa sytuację i powiemy co zrobić, jeśli upłynął już 6-miesięczny termin na złożenie oświadczenia. Doradzimy także co rozbić w sytuacji, gdy po przyjęciu spadku okazało się, że spadkodawca miał długi.
W czym może pomóc adwokat specjalizujący się w sprawach spadkowych?
W przypadku naszej kancelarii z siedzibą w Bydgoszczy pomoc prawna obejmuje przykładowo doradztwo w sporządzaniu bądź interpretacji treści testamentu, reprezentację Klientów przed organami sądowymi czy wsparcie w uzyskaniu notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Zakres świadczeń w obszarze prawa spadkowego obejmuje ponadto przygotowanie stosownych pozwów i pism procesowych niezbędnych do dochodzenia roszczeń.
Jeśli natomiast pomiędzy spadkobiercami występuje spór i istnieje obawa, że prawa jednego z nich zostaną naruszone, adwokat prowadzący sprawy spadkowe pomaga również w zabezpieczeniu majątku zmarłego. W tym celu wnosi wniosek do właściwego miejscowo sądu, ten zaś decyduje następnie o ustanowieniu np. dozoru nad nieruchomością lub złożeniu ruchomości do depozytu sądowego. W dalszej kolejności adwokat, którego specjalizacją jest prawo spadkowe, może pomóc w ustaleniu, czy istnieją podstawy do stwierdzenia niegodności dziedziczenia.
Z pomocy prawnej adwokata Aleksandra Domka w sprawach spadkowych można skorzystać w kancelarii przy ul. Gdańskiej 117/4 w godzinach 09:00-17:00 (pon-pt).
Sprawy spadkowe – częste pytania kierowane do adwokata
Najczęściej spotykanymi formami testamentów są testament spisany własnoręcznie oraz testament notarialny. Testament notarialny sporządza notariusz, natomiast testament własnoręczny należy w całości napisać pismem ręcznym, podpisać i opatrzyć datą oraz oczywiście winien on zawierać treść rozporządzenia testamentowego, czyli to jak chcemy by spadek po nas został podzielony i komu przypadł.
Zachowek jest formą ochrony interesów osób najbliższych spadkodawcy. To majątek, który osoby najbliższe powinny otrzymać od spadkodawcy po jego śmierci, ale nie otrzymają bo zmarły przekazał majątek innym osobom.
W takich sytuacjach pojawia się zachowek jako z reguły kwota pieniężna, której osoby najbliższe spadkodawcy mogą żądać od osób zobowiązanych do zapłaty zachowku. Uprawnienie do żądania zapłaty tej kwoty powstaje wtedy kiedy osoba uprawniona do otrzymania zachowku nie otrzymała należnego jej majątku za życia lub po śmierci spadkodawcy.
Prawo do otrzymania zachowku dotyczy osób, które byłyby powołane do spadku w drodze dziedziczenia ustawowego. Zgodnie z art. 991 § 1 kodeksu cywilnego osobami uprawnionymi do zachowku są:
- a. zstępni spadkodawcy (jego dzieci, wnuki, prawnuki itd.),
- b. małżonek i rodzice spadkodawcy.
U podstaw wydziedziczenia leży przekonanie, że niemoralnym i krzywdzącym byłoby zezwolenie na to, aby osoba, która zachowywała się w sposób wysoce niewłaściwy i karygodny względem spadkodawcy, po jego śmierci uzyskała jakąkolwiek korzyść majątkową.
Skuteczne wydziedziczenie oznacza, że osoba wydziedziczona nie tylko nie może otrzymać zachowku po spadkodawcy, ale jest w ogóle wyłączona z dziedziczenia po nim.
W sytuacji, gdy wydziedziczony został zstępny spadkobiercy, jego zstępni nie tracą uprawnienia do zachowku. Pozbawienie zachowku dotyczy tylko osoby wskazanej w testamencie.
Osoba, która uważa, że została niesłusznie wydziedziczona może w celu dochodzenia swoich praw złożyć do sądu pozew o zapłatę zachowku przeciwko innym osobom zobowiązanym do jego zapłaty.
Z chwilą śmierci spadkodawcy spadkobierca nabywa spadek z mocy samego prawa.
W myśl art. 1012 Kodeksu cywilnego spadkobierca ma trzy możliwości co zrobić ze spadkiem:
- przyjąć spadek wprost (czyli bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe),
- przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza(z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe),
- odrzucić spadek.
Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku skutkuje tym, że spadkobierca traktowany jest tak, jakby nie dożył momentu otwarcia spadku.
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.
W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.
Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.
W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.
Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.
W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
Do zachowania terminu, wystarcza złożenie przed jego upływem wniosku do sądu o odebranie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.
Jeżeli złożenie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zezwolenia sądu, bieg terminu do złożenia oświadczenia ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania sądowego w tym przedmiocie.
Zdarzają się sytuacje, w których niezadowoleni spadkobiercy decydują się na podważenie testamentu notarialnego. Zwłaszcza wtedy, gdy mają podejrzenie, że zapisy znajdujące się w dokumencie nie są zgodne z prawem.
Prawo do podważenia testamentu notarialnego zostało potwierdzone przez Sąd Najwyższy.
Unieważnienie testamentu jest możliwe wtedy, gdy:
- a. podczas jego sporządzania spadkodawca był w złym stanie psychicznym, np. w wyniku zaburzeń lub poważnej choroby, które mogły mieć wpływ na jego działanie. W tym celu trzeba zgromadzić mocne, potwierdzające to dowody, czyli dokumentację medyczną i zeznania świadków.
- b. testament został spisany pod wpływem groźby lub błędu, który mógł wpłynąć na jego treść.
W art. 1019 § 1 k.c., w którym jest wskazane, że jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:
- a. uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;
- b. spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.
Z reguły jako prawnie relewantny kwalifikuje się na tle art. 1019 § 1 k.c. błąd składającego oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, co do składu majątku spadkowego.
Według pierwszej możliwości, może tu wchodzić zarówno błąd co do tego, co wchodzi w skład majątku spadkowego (ilościowy, np. niewiedza o istnieniu określonych aktywów lub pasywów), jak i polegający na błędnym oszacowaniu wartości poszczególnych składników spadku.
Powszechnie dopuszcza się, aby osoba, która składając oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, pozostawała w błędnym przeświadczeniu co do składu majątku spadkowego, mogła uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli (tzw. błąd co do przedmiotu spadku).
Za błąd co do przedmiotu spadku uważać należy brak wiedzy spadkobiercy o rzeczywistym stanie majątku spadkowego. Zazwyczaj sprowadzać się to będzie do wiedzy spadkobiercy o stanie zadłużenia spadku.
Zgodnie z art. 88 § 2 k.c. uprawnienie do uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku wygasa:
- w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia,
- a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.
W art. 1019 § 2 k.c. (por. https://www.saos.org.pl/judgments/432896) ustawodawca przewidział, że spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu. Natomiast uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd (§ 3).
Po nowelizacji przepisów kodeksu cywilnego, od dnia 18 października 2015 r., główną zasadą dziedziczenia przyjętą w prawie spadkowym jest dziedziczenie długów spadkowych z dobrodziejstwem inwentarza, co stanowi niewątpliwe korzystniejsze rozwiązanie dla spadkobiercy w porównaniu do przepisów obowiązujących wcześniej.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że spadkobierca odpowiada za długi zmarłego tylko do wysokości wartości majątku, jaki odziedziczył. Oznacza to, że długi spadkodawcy zostają spłacane wyłącznie z majątku, który otrzymał spadkobierca. Nie odpowiada on bowiem swoim majątkiem za długi spadkowe.
Spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, zapisobierca windykacyjny lub wykonawca testamentu mogą złożyć w sądzie albo przed notariuszem wykaz inwentarza.
Wykaz inwentarza składany przed notariuszem zostaje objęty protokołem.
Wykaz inwentarza może zostać złożony wspólnie przez więcej niż jednego spadkobiercę, zapisobiercę windykacyjnego lub wykonawcę testamentu.
W wykazie inwentarza z należytą starannością ujawnia się przedmioty należące do spadku oraz przedmioty zapisów windykacyjnych, z podaniem ich wartości według stanu i cen z chwili otwarcia spadku, a także długi spadkowe i ich wysokość według stanu z chwili otwarcia spadku.
Wykaz inwentarza składany w sądzie sporządza się według ustalonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzoru.
Skorzystaj z naszej wiedzy
Rozwód z orzekaniem o winie – czy to najtrudniejsza sprawa sądowa?
Podział majątku wspólnego małżonków – na czym polega i jak go przeprowadzić?
Pliki do pobrania
NAPISZ DO NAS I POWIEDZ, JAK MOŻEMY POMÓC
Napisz do nas lub podaj numer telefonu, aby uzyskać profesjonalną pomoc prawną z naszej kancelarii adwokackiej. Umówimy się na konsultację i porozmawiamy. Z doświadczonym adwokatem poczują się Państwo bezpiecznie.
Profesjonalnie poprowadzimy sprawę.