Adwokat Bydgoszcz - Dozór elektroniczny

Kancelaria Aleksanda Domka | Bydgoszcz

Dozór elektroniczny

Polski system wymiaru kary umożliwia skazanemu odbywanie kary pozbawienia wolności tam, gdzie skazany mieszka. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skazany odbywał karę poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego? Zapraszamy Państwa na konsultacje prawne do naszej kancelarii adwokackiej w Bydgoszczy. Adwokat Aleksander Domek wytłumaczy Państwu, jak działa dozór elektroniczny, i oceni sytuację zainteresowanego, czy taki dozór w jego przypadku może mieć zastosowanie.

Wniosek o dozór elektroniczny

Postępowanie o dozór elektroniczny rozpoczyna się składając wniosek do sądu okręgowego. Nasza kancelaria adwokacka ma doświadczenie w składaniu tego typu wniosków. Przed złożeniem wniosku o dozór elektroniczny mogą się Państwo skonsultować z nami w celu określenia koniecznych elementów, które taki wniosek musi zawierać, aby był ważny i skuteczny. Na Państwa zlecenie możemy złożyć taki wniosek i poprowadzić sprawę przed sądem jako pełnomocnik skazanego.

Adwokat Aleksander Domek - Bydgoszcz
Zgoda na dozór elektroniczny

Aby sąd wyraził zgodę na dozór elektroniczny skazanego, muszą zostać spełnione warunki określone przepisami. Adwokat z naszej kancelarii, po analizie Państwa sprawy, odpowiednio umotywuje wniosek, aby skazany miał możliwość odbycia kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego, czyli w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli sąd odmówi zgody na dozór elektroniczny, skazanemu przysługuje zażalenie. Możemy przygotować takie zażalenie i złożyć je w imieniu skazanego. Jeśli skazany nie uzyska zgody na dozór elektroniczny, to po 3 miesiącach od odmowy może ponownie złożyć wniosek, także z pomocą naszej kancelarii.

Współpracujemy z klientami indywidualnymi na terenie Bydgoszczy i okolic.

TELEFON

+48 794 326 888

EMAIL

adwokat.domek@gmail.com

Ważne informacje dla skazanych, którzy chcą ubiegać się o dozór elektroniczny:

Kancelaria Aleksanda Domka | Bydgoszcz

Dozór elektroniczny Bydgoszcz - adwokat Aleksander Domek

Wykonywanie kary pozbawienia wolności kojarzy nam się z zamknięciem za kratkami, zza których smutni więźniowie patrzą na świat. Tymczasem współczesny świat oferuje wachlarz innych możliwości. Jedną z nich jest odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym czyli w systemie dozoru elektronicznego.

Cop Man inside a Parked Police Car

Dozór elektroniczny - co to jest?


Dozór elektroniczny to alternatywna forma odbywania kary pozbawienia wolności. Dzięki temu systemowi więzień nie musi pozostawać w więzieniu, ale może odbywać karę poza nim. Na przykład we własnym domu. Jak to możliwe?

Przestępstwa różnią się między sobą – jedne popełnia się przeciwko życiu i zdrowiu, inne przeciwko mieniu. Różne przestępstwa mają różną wagę społeczną, a różni więźniowie w różnym stopniu zawinili w ich popełnieniu. Dozór elektroniczny możliwy jest dla określonej kategorii tzw. “lżejszych przestępstw”. Jego stosowanie polega na tym, że skazany przebywa w swoim domu i jest stale monitorowany za pomocą specjalnych urządzeń elektronicznych. Taki system pozwala na stałą kontrolę skazanego i zapewnia egzekwowanie warunków kary. Pilnuje na przykład harmonogramu opuszczania miejsca pobytu. To rozwiązanie może się okazać korzystne nie tylko dla więźnia, ale także dla państwa. Taka kara jest tańsza dla budżetu państwa, a więzień nie ulega dodatkowej demoralizacji w zakładzie karnym, ale resocjalizuje się wśród bliskich i społeczeństwa.

Dozór elektroniczny - w czym pomaga adwokat

Jeśli chcecie Państwo zwiększyć szansę na uzyskanie dozoru elektronicznego w odbywaniu kary, zapraszamy do naszej kancelarii w Bydgoszczy.

Oto jak może pomóc adwokat specjalizujący się w prawie karnym – Aleksander Domek:

  1. Sporządzenie wniosku o dozór elektroniczny – z odpowiednim uzasadnieniem, po zapoznaniu się ze szczegółami Państwa sprawy
  2. Reprezentowanie skazanego w sądzie – profesjonalny pełnomocnik znacząco zwiększa szanse na pozytywną decyzję sądu w zakresie zastosowania dozoru elektronicznego
  3. Udzielanie informacji prawnej – podczas porady prawnej adwokata z Bydgoszczy uzyskają Państwo wszystkie potrzebne informacje jak rozpocząć i realizować karę pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego

Dozór elektroniczny - kiedy się go stosuje?

Tylko niektóre przestępstwa, za które orzeczono karę, kwalifikują się do odbycia dozoru elektronicznego. Są to przestępstwa lżejszej wagi. Dodatkowo muszą być spełnione warunki określone przez kodeks karny wykonawczy. Aby upewnić się, czy Państwa sytuacja kwalifikuje się do dozoru elektronicznego, należy koniecznie udać się na poradę prawną. Poniższe punkty mają wyłącznie charakter informacyjny i nie należy na ich podstawie podejmować decyzji dotyczącej swojej sytuacji. Zawsze należy skonsultować to dodatkowo z adwokatem od dozoru elektronicznego.

Sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki:

  1. skazany otrzymał wyrok pozbawienia wolności do 1 roku i 6 miesięcy albo wyrok w wymiarze niższym niż 3 lata, jeśli do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary o długości maksymalnie 6 miesięcy – o ile nie są to szczególne przestępstwa określone w kodeksie karnym (art. 64 § 2, art. 64a lub art. 65 § 1 i 2) – chodzi m.in. tzw. recydywę wielokrotną, określone przestępstwa seksualne czy działanie w zorganizowanej grupie przestępczej;
  2. system ten zapewnia, że w przypadku danego skazanego zostaną osiągnięte cele kary;
  3. skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;
  4. dorośli domownicy wyrazili zgodę na odbywanie przez skazanego kary w takiej formie;
  5. są spełnione odpowiednie warunki techniczne, które umożliwiają system dozoru elektronicznego – chodzi o odpowiednią liczbę oraz zasięg dostępnych nadajników i rejestratorów oraz możliwości organizacyjne ich obsługi.

Dodatkowe warunki zastosowania dozoru elektronicznego

Sąd penitencjarny, zanim udzieli zgody na zastosowanie dozoru elektronicznego, musi zbadać jeszcze kilka dodatkowych warunków dotyczących skazanego. Stąd w takim postępowaniu istotna jest rola doświadczonego adwokata, który potrafi odpowiednio zaprezentować sytuację skazanego tak, aby zwiększyć jego szansę na dozór elektroniczny. Przedmiotem badania sądu są m.in. takie okoliczności jak:

  • Charakter przestępstwa oraz dotychczasowa postawa skazanego – muszą one wskazywać, że kara w warunkach domowych będzie wystarczająca
  • Zobowiązanie skazanego do przestrzegania warunków odbywania kary określonych przez sąd – chodzi m.in. o przestrzeganie harmonogramu opuszczania miejsca zamieszkania, zakaz kontaktu z określonymi osobami itd.
  • Konieczność izolowania skazanego w zakładzie karnym ze względu na zagrożenie dla społeczeństwa – taka okoliczność w praktyce wyklucza możliwość zastosowania dozoru elektronicznego.

Ograniczenia w stosowaniu dozoru elektronicznego

Nie ma wątpliwości, że dozór elektroniczny jest bardzo korzystny dla skazanego, który może odbywać karę pozbawienia wolności we własnym domu a nie w więzieniu. Istnieją jednak pewne ograniczenia i przeszkody, które sprawiają, że dany skazany nie otrzyma zgody na dozór elektroniczny. Główne ograniczenia to:

  • Zamieszkujący ze skazanym domownicy nie zgadzają się na taką formę kontroli
  • Popełnienie przestępstwa, za które grozi wysoka kara, która nie mieści się w limicie przewidzianym dla przestępstw kwalifikujących się do dozoru elektronicznego
  • Popełnienie przestępstwa przeciwko zdrowiu, życiu lub wolności seksualnej – są to kategorie przestępstw ciężkich,
  • Naruszenie warunków odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego, jeśli już wcześniej taki dozór został orzeczony wobec skazanego; dla skazanych to kolejny powód do przestrzegania warunków dozoru, gdyż w przypadku popełnienia ponownego przestępstwa, zwiększa się ich szansa na ponowne zastosowanie takiego środka.

Jak wygląda procedura zastosowania dozoru elektronicznego w Bydgoszczy?

Żeby uzyskać dozór elektroniczny skazany lub jego obrońca musi złożyć wniosek do sądu penitencjarnego. Adwokat Aleksander Domek może reprezentować Państwa w tym postępowaniu.

  1. Złożenie na piśmie wniosku – taki wniosek musi zawierać prawidłowe uzasadnienie oraz potwierdzać spełnienie warunków do skorzystania z systemu dozoru elektronicznego
  2. Opinia kuratora – kurator sprawdza warunki odbywania kary i przeprowadza wywiad środowiskowy
  3. Rozprawa przed sądem penitencjarnym – jest to sąd okręgowy właściwy dla miejsca zamieszkania skazanego. Takim sądem jest np. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy – Wydział penitencjarny i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń karnych. Sąd ocenia zasadność wniosku i zgadza się na zastosowanie systemu elektronicznego lub odmawia takiej zgody.
  4. Instalacja systemu – jeśli skazany otrzyma zgodę sądu, to otrzymuje bransoletkę elektroniczną lub montuje się inne urządzenie spełniające warunki dozoru elektronicznego.

Jeśli chcą Państwo zastosować rozwiązanie dozoru elektronicznego w Bydgoszczy, zapraszamy do naszej kancelarii. Wyjaśnimy Państwu na czym to polega, odpowiemy na wszystkie pytania i będziemy Państwa reprezentować przed sądem. Adwokat Aleksander Domek ma doświadczenie w prowadzeniu takich spraw i chętnie podzieli się z Państwem swoją wiedzą i doświadczeniem.

Dozór elektroniczny - jak działają narzędzia?

Do wykonywania kary w systemie dozoru elektronicznego stosuje się narzędzia elektroniczne o określonym zastosowaniu i parametrach.

  • Bransoletka elektroniczna – skazany nosi ją na nadgarstku lub nodze. Urządzenie to śledzi lokalizację skazanego. Nie można jej zdjąć bez naruszenia systemu.
  • Nadajnik stacjonarny – montowany w miejscu zamieszkania – przekazuje on informacje o obecności skazanego.
  • Centrala monitorująca – to urządzenie nadzoruje system w trybie całodobowym, 24/7. Sprawdza, czy skazany przestrzega warunków dozoru.

Obowiązki skazanego w związku z dozorem elektronicznym

Gdy skazany otrzyma już pozytywną decyzję sądu o możliwości zastosowania w jego przypadku dozoru elektronicznego, to musi jeszcze spełnić obowiązki określone w ustawie. Oto niektóre z nich:

  • Zgłosić podmiotowi dozorującemu gotowość do instalacji narzędzia monitorującego (środków technicznych)
  • Stale nosić nadajnik
  • Chronić powierzone mu środki techniczne przed utratą, zniszczeniem, uszkodzeniem lub zepsuciem, oraz dbać, aby stale były podłączone do źródła prądu
  • Udostępniać środki techniczne do kontroli, naprawy lub wymiany, umożliwiać podmiotowi dozorującemu wejście do pomieszczeń, w których skazany przebywa
  • Udzielać wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary i wykonania nałożonych obowiązków oraz stawiać się na wezwania sędziego i kuratora
  • Pozostawać we wskazanym miejscu w wyznaczonym czasie
  • Odbierać połączenia przychodzące do rejestratora stacjonarnego

 

Ustawa przewiduje też dodatkowe obowiązki dla skazanych odbywających karę w systemie dozoru elektronicznego, w stosunku do których zastosowano dozór mobilny lub zbliżeniowy. Muszą oni:

  • Stale nosić rejestrator przenośny
  • Odbierać połączenia przychodzące do rejestratora przenośnego
  • Udzielać upoważnionym osobom na ich żądanie wyjaśnień – również przy użyciu rejestratora przenośnego.

Dozór elektroniczny Bydgoszcz - dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata

Uzyskanie dozoru elektronicznego w wielu przypadkach jest możliwe, ale wymaga prawidłowej oceny sytuacji skazanego oraz sporządzenia prawidłowego wniosku z właściwym uzasadnieniem. Stąd pomoc doświadczonego adwokata może okazać się bezcenna w sytuacji, gdy skazany zamiast w zakładzie karnym może odbywać karę pozbawienia wolności w domu.

Jeśli są Państwo zainteresowani taką pomocą, proszę zadzwonić do naszej kancelarii. Pomagamy skazanym nie tylko w Bydgoszczy, ale także na terenie całej Polski.

Pomoc doświadczonego adwokata od dozoru elektronicznego:

  • Znacząco zwiększa szansę na pozytywną decyzję sądu
  • Minimalizuje ryzyko błędów formalnych, które mogą spowodować odrzucenie wniosku
  • Może wpłynąć na uniknięcie pobytu w więzieniu, co ma ogromne znaczenie dla skazanego i jego rodziny

Dozór elektroniczny - najczęściej zadawane pytania

Na koniec przedstawiamy Państwu skrót najważniejszych pytań i zagadnień, na które odpowiadamy w praktyce naszej kancelarii. Mamy nadzieję, że okażą się dla Państwa pomocne i pomogą w podjęciu decyzji o wyborze adwokata, który poprowadzi Państwa sprawę.

 

1. Czym jest dozór elektroniczny?

Dozór elektroniczny to system, który pozwala, aby więzień odbywał karę pozbawienia wolności w domu zamiast w więzieniu. Skazany za pomocą bransoletki elektronicznej na nodze lub na nadgarstku jest monitorowany. Urządzenie takie śledzi jego lokalizację, dzięki czemu osoba taka może kontynuować swoją pracę, zarabiać, utrzymywać rodzinę. Ten system pomaga w resocjalizacji więźniów.

 

2. Czy można pracować podczas odbywania kary z dozorem elektronicznym?

 

Tak, więzień może wykonywać pracę zawodową – m.in. taki jest cel tego systemu. Sąd zgadzając się na dozór elektroniczny określa harmonogram, który reguluje, kiedy skazany może opuszczać dom, żeby udać się do pracy, i kiedy musi do niego wrócić. Dzięki temu skazany może sam się utrzymywać i nie jest izolowany od społeczeństwa. Zyskuje na tym skarb państwa oraz sam więzień.


3. Co się stanie, jeśli skazany naruszy zasady nadzoru?


Najczęstsze naruszenia polegają na tym, że skazani nie przestrzegają harmonogramu, np. opuszczają miejsce zamieszkania w godzinach, w których nie mogą tego robić. Zdarza się, że majstrują oni przy urządzeniach elektronicznych i powodują ich nieprawidłowe działanie. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to grozi to osadzeniem skazanego w zakładzie karnym, gdzie odbędzie on resztę kary.


4. Czy można ubiegać się o dozór elektroniczny, gdy jest się w więzieniu?


Tak, skazany przebywający w zakładzie karnym może złożyć wniosek o odbywanie pozostałej części kary w systemie dozoru elektronicznego. Sąd ocenia, czy skazany spełnia warunki dla takiej zmiany oraz bierze pod uwagę dotychczasowe zachowanie skazanego podczas pobytu w zakładzie karnym.

5. Jakie koszty wiążą się z dozorem elektronicznym?


Skazany nie ponosi bezpośrednich kosztów zainstalowania urządzeń elektronicznych, które będą go monitorować. Te urządzenia należą do państwa i koszty te ponosi państwo. Natomiast skazany musi dbać o te urządzenia, nie niszczyć ich, pamiętać o stałym dostępie tych urządzeń do prądu. Za ich uszkodzenie lub niewłaściwe użytkowanie skazanemu grożą bowiem sankcje.