
Od 2024 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące przepadku pojazdu lub jego wartości, jeśli kierowca został złapany za jazdę pod wpływem alkoholu. Nowe przepisy budzą wątpliwości w zakresie ich stosowania i interpretacji, łącznie z wątpliwościami natury konstytucyjnej. Dlatego jeśli sytuacja przepadku samochodu za jazdę po pijanemu dotyczy Państwa lub kogoś ze znajomych lub rodziny, zapraszamy na konsultacje prawe i poradę prawną do naszej kancelarii adwokackiej w Bydgoszczy. Co ważne, od wielu lat specjalizujemy się właśnie w tego typu sytuacjach związanych z przypadkami jazdy po alkoholu.
Zgodnie z nowymi przepisami karnymi, jeśli w czasie popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości pojazd stanowi wyłączną własność kierującego, to w określonych kodeksem przypadkach sąd orzeka przepadek auta. Sąd orzeka przepadek równowartości auta, jeśli pojazd stanowił współwłasność kierującego oraz innych osób lub osoby.
Przepisy przewidują wyjątki w orzekaniu o przepadku auta lub jego równowartości za jazdę pod wpływem alkoholu. Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką w Bydgoszczy, aby przy pomocy profesjonalnego adwokata przygotować właściwą linię obrony. Nasza kancelaria ma doświadczenie m.in. w sprawach karnych, w tym w udzielaniu pomocy prawnej nietrzeźwym kierowcom. Jeśli sytuacja pozwoli na zastosowanie wyjątkowych, szczególnych okoliczności, być może uda się uniknąć przepadku auta.
+48 794 326 888
adwokat.domek@gmail.com
Szczególnie zalecamy kontakt z naszą kancelarią, jeśli jazda pod wpływem alkoholu doprowadziła do katastrofy w komunikacji zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów, lub spowodowała wypadek komunikacyjny, w którym inne osoby odniosły obrażenia. Są to sytuacje, gdy kara przepadku pojazdu jest zaostrzona. Pomoc kancelarii adwokackiej może okazać się w takich przypadkach niezbędna. Możemy Państwu doradzić, przygotować linię obrony lub uczestniczyć w czynnościach i postępowaniu przed sądem jako Państwa pełnomocnik.
Kancelaria adwokacka Aleksandra Domka z Bydgoszczy ma doświadczenie w reprezentowaniu Klientów w sprawach karnych. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą i doświadczeniem kancelarii w zakładce Specjalizacje: Sprawy karne.
W Polsce zabronione jest prowadzenie pojazdów, kiedy nie jest się całkowicie trzeźwym. Za jazdę po pijanemu prawo polskie przewiduje surowe kary. W zależności od tego, ile promili znajduje się w wydychanym powietrzu lub we krwi kierowcy, może on spotkać się z dotkliwymi sankcjami.
Jeśli w trakcie rutynowej kontroli drogowej policja wykryje obecność alkoholu w organizmie kierowcy, pomoc adwokata będzie niezbędna. Dobry adwokat pomoże Państwu w sprawie związanej z jazdą pod wpływem alkoholu. W takiej sytuacji prosimy o niezwłoczny kontakt z naszą kancelarią.
Jak możemy pomóc w przypadku jazdy po pijanemu w Bydgoszczy?
Polskie prawo rozróżnia dwa stany związane z obecnością alkoholu w organizmie kierowcy:
Stan po użyciu alkoholu – zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 promila do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza. Jest to traktowane jako wykroczenie zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń.
Stan nietrzeźwości – zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub 0,25 mg alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza. Jest to uznawane za przestępstwo na podstawie art. 178a § 1 Kodeksu karnego.
Żeby oszacować ile i jakiego alkoholu trzeba wypić, aby znaleźć się w stanie po spożyciu alkoholu, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak masa ciała, płeć, wiek, tempo metabolizmu, przez jaki czas spożywało się alkoholu lub czy przed jego wypiciem lub w jego trakcie jadło się jakiś posiłek. Orientacyjnie jednak można przyjąć, że:
Powszechnie przyjmuje się, że z uwagi na przeciętnie mniejszą ilość wody w organizmie i wolniejszy metabolizm alkoholu, kobiety osiągają wyższe stężenie alkoholu we krwi przy tej samej ilości wypitego alkoholu. To oznacza, że niestety są one bardziej narażone na jazdę po pijanemu, jeśli nie będą uważnie kontrolować czasu i ilości wypitego trunku.
Popełnienie tego wykroczenia zagrożone jest karą aresztu albo grzywną nie niższą niż 2500 złotych. Sąd orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo sprawca może zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, aby wprawić się w stan nietrzeźwości wcale nie trzeba wypić dużo. To tym bardziej zdradliwe, że po spełnieniu parametrów określonych jako stan nietrzeźwości, popełnia się przestępstwo. Trzeba być czujnym tym bardziej, że alkohol utrzymuje się we krwi nawet kilka godzin, a jego stężenie może być wyższe po jakimś czasie niż tuż po wypiciu! (azywa się to efektem opóźnienia wchłaniania).
Ile zatem alkoholu trzeba wypić, aby być w stanie nietrzeźwości? Wydychane powietrze, liczone jako mg alkoholu w 1dm[3] jest wprost proporcjonalne do promili we krwi i 0,25 mg/l odpowiada mniej więcej 0,5‰ czyli pół promila.
Przy założeniu, że u różnych osób wchłanianie alkoholu przebiega inaczej, można przyjąć jednak szacunkowe wartości:
Z art.178a kodeksu karnego możemy dowiedzieć się, że za przestępstwo jazdy po pijanemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Dodatkowo sąd orzeka:
Przykłady z życia pokazują, jak poważne mogą być konsekwencje prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. To nie tylko ryzyko mandatu, utrata prawa jazdy czy wysokiej kary dla kierowcy, na którym ciążyć może stygmat przestępcy.
Wypadek po pijanemu – w Bydgoszczy ale także w każdym innym mieście – to negatywne konsekwencje, problemy i ból innych osób, w szczególności ofiar pijanego kierowcy. Skutki takiego wypadku mogą być tragiczne, nieodwracalne i rozciągają się poza osobę kierowcy. Życie dostarcza aż nadto przykładów. Dziecko wracające z treningu może zakończyć swoją młodą karierę sportowca na wózku. Sekunda nieuwagi pijanego kierowcy, a pieszy na przejściu może już nigdy nie dotrzeć do domu. Kobieta w ciąży może stracić swoje dziecko. Rodzina w samochodzie wracająca z wakacji może zostać zabita – a jeśli któryś z tych członków rodziny przeżyje, może do końca życia borykać się z traumą. Jazda pod wpływem alkoholu zawsze jest zagrożeniem zdrowia i życia nie tylko własnego ale także innych osób.
Pijani kierowcy muszą zdawać sobie także sprawę, że oprócz ciążącej na nich odpowiedzialności karnej, ich ofiary mogą domagać się od nich wysokich odszkodowań. Oprócz kary pozbawienia wolności, która w przypadku spowodowania śmiertelnego wypadku po jeździe po alkoholu może wynosić nawet 12 lat, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów (nawet na wiele lat) oraz wysokie grzywny. Do tego dochodzą koszty postępowania oraz obowiązkowe świadczenia pieniężne. Wpis w Krajowym Rejestrze Karnym zamyka wiele zawodowych drzwi. W ostateczności może dojść także do utraty pracy (jeśli np. polegała ona na prowadzeniu auta), problemów z ubezpieczeniem, a czasem nawet do rozpadu rodziny sprawcy.
Każdy wypadek to także wielki koszt dla służby zdrowia, policji, sądów oraz systemu ubezpieczeń. Im więcej pijanych kierowców na drogach, tym większy lęk w społeczeństwie, bo ludzie zdają sobie sprawę, że potencjalnie każdy może być ofiarą takiego wypadku. Dla wielu mniejszych społeczności gdy zginie ktoś, kogo znała cała okolica, to lokalna tragedia. Dla rodziców, którzy utracili w wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę swoje dzieci jest to trauma na całe życie.
Stąd jazda po pijanemu jest tak wysoko karana w polskim porządku prawnym.
Jeśli jednak przydarzy się Państwu jazda po pijanemu i zostaniecie zatrzymaniu przez policję, przede wszystkim, należy znać swoje prawa. Jednym z nich jest odmowa składania wyjaśnień. Warto skorzystać wtedy z usług adwokata specjalizującego się w sprawach jazdy po pijanemu (jeśli jesteś z Bydgoszczy, zapraszamy do naszej kancelarii adwokackiej), a także wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Skutkiem warunkowego umorzenia może być na przykład skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów lub też brak konieczności ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy, jeśli okres ten wynosi rok lub więcej.
Kiedy zostali Państwo oskarżeni o prowadzenie pojazdu po pijanemu, proszę koniecznie skontaktować się z adwokatem. To może być najważniejsza decyzja w całym postępowaniu. Aleksander Domek – adwokat z Bydgoszczy może:
Każde postępowanie karne czy postępowanie w sprawie o wykroczenia jest procesem sformalizowanym i bardzo ważną rolę będą odgrywać działania, które po kolei podejmuje się na każdym etapie postępowania. A te zawierają wiele pułapek formalnoprawnych oraz praktycznych. Stąd pomoc doświadczonego adwokata może okazać się bezcenna i znacząco wpłynąć na Państwa sytuację prawną i faktyczną.
Proces postępowania w przypadku zatrzymania za jazdę po alkoholu dzieli się na zasadnicze fazy, które występują jedna po drugiej. W każdej z tych faz adwokat może pomóc Państwu w kontaktach z przedstawicielami władzy.
W każdej z tych faz wsparcie doświadczonego adwokata z Bydgoszczy może znacząco wpłynąć na przebieg i wynik sprawy. Jeśli jesteście Państwo lub ktoś z Państwa bliskich lub znajomych w tej sytuacji – proszę się z nami skontaktować, a pomożemy.
1. Jakie kary grożą za jazdę po alkoholu?
2. Czy można uniknąć utraty prawa jazdy?
W niektórych przypadkach, przy wsparciu doświadczonego adwokata z Bydgoszczy, możliwe jest uzyskanie warunkowego umorzenia postępowania, co może skutkować krótszym zakazem prowadzenia pojazdów lub jego brakiem.
3. Co zrobić po zatrzymaniu za jazdę po alkoholu?
Zachować spokój, skorzystać z prawa do odmowy składania wyjaśnień i jak najszybciej skontaktować się z adwokatem specjalizującym się w tego typu sprawach.
4. Dlaczego jazda po alkoholu się nie opłaca?
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu niesie za sobą ryzyko:
Poważnych konsekwencji prawnych – wysokie grzywny, utrata prawa jazdy, a nawet kara pozbawienia wolności.
Zagrożenia dla życia i zdrowia – zwiększone ryzyko wypadków drogowych, narażenie siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.
Problemy zawodowe i osobiste – utrata pracy, trudności w codziennym funkcjonowaniu bez prawa jazdy.
5. Czy po alkoholu można jechać rowerem lub hulajnogą elektryczną?
Nie, nie można. Jazda na rowerze lub hulajnodze elektrycznej pod wpływem alkoholu również jest zabroniona i może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi.
Za takie wykroczenia grozi m.in. kara aresztu do 30 dni, grzywna nawet do 5 000 zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne, a w niektórych przypadkach także mechanicznych. Policja może zatrzymać taką osobę, przebadać alkomatem, a nawet skierować sprawę do sądu.
794 326 888
adwokat.domek@gmail.com
ul. Gdańska 117/4
85-022 Bydgoszcz
ul. Stefana Batorego 4/7 85-104 Bydgoszcz